Zakup biletów miesięcznych na dowóz dzieci do szkół i rozwóz po skończonych lekcjach na ternie Gminy Osiek, pow. brodnicki, woj. kujawsko – pomorskie w roku szkolnym 2020/2021

UWAGA !

Zmiana terminu składania ofert oraz załącznika nr 1 do SIWZ.

_____________________________________________________________________________________________

Dodano pliki:

– II-Zmiana SIWZ z dnia 30.07.2020 r.

– I-Załącznik nr 3 – wzór umowy – zmieniony

 

 

 

 

_____________________________________________________________________________________________

ROK.271.1.2020                                                                                      Osiek, dnia 30.07.2020r.

 

ODPOWIEDŹ NA ZAPYTANIE

Dotyczy: Zakup biletów miesięcznych na dowóz dzieci do szkół i rozwóz po skończonych lekcjach na terenie Gminy Osiek, pow. brodnicki woj. kujawsko-pomorskie w roku szkolnym 2020/2021”

Działając na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29.01.2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1843 ze zm.) Zamawiający informuje, że w toczącym się postępowaniu wpłynęło zapytanie, jednocześnie udziela się wyjaśnień:

ZAPYTANIE 1.

Wykonawca wnosi o zmianę par. 8 ust. 1 Załącznika nr 3 do SIWZ pn. Wzór umowy poprzez zmianę treści przedmiotowego postanowienia z obecnie obowiązującego brzmienia tj.:

„1. Należne wykonawcy wynagrodzenie comiesięczne płacone będzie na podstawie ilości rzeczywiście sprzedanych przez wykonawcę biletów miesięcznych zgodnie z ofertą Wykonawcy stanowiącą integralną część umowy.”

na

„1. Należne wykonawcy wynagrodzenie comiesięczne płacone będzie na podstawie ilości rzeczywiście sprzedanych przez wykonawcę biletów miesięcznych zgodnie z ofertą Wykonawcy stanowiącą integralną część umowy. Zastrzega się, że wynagrodzenie Wykonawcy nie może być zmniejszone o więcej niż 10 % nawet w przypadku zmniejszenia liczby dowożonych uczniów o więcej niż 10 %.”

ZAPYTANIE 2.

Kolejną kwestią na którą pragnę zwrócić uwagę zamawiającego jest brak rozwiązań na wypadek zawieszenia wykonywania usług ze względu na COVID 19.

Zwracamy Państwa uwagę na to, że  w przypadku wystąpienia sytuacji, w której wprowadzone zostanie zdalne nauczanie,usługa nie zostanie wykonana, w myśl obecnie obowiązujących zapisów SIWZ Wykonawcy nie będzie przysługiwało roszczenie wynagrodzenia, co stanowi skrajne nadużycie pozycji dominującej Zamawiającego. Zachowując obecną treść SWIZ, dopuszczalna będzie sytuacja w której Wykonawca będzie pozostawał w gotowości do realizacji usługi i utrzymywania zasobów koniecznych do jej wykonania (min. kierowcy, autobusy) bez jakiegokolwiek wynagrodzenia ze strony Zamawiającego.

O niedopuszczalności przerzucania na wykonawcę całości ryzyka związanego z realizacją zamówienia publicznego wypowiedziała się Izba min. w wyroku o sygn. akt KIO 2358/18 z dnia 30-11-2018 w myśl którego „Przerzucenie na wykonawców w przeważającej części lub w całości ryzyka związanego z realizacją zamówień publicznych grozi wydatkowaniem funduszy europejskich oraz przesunięciem na kolejne lata realizacji ważnych inwestycji infrastrukturalnych, których odroczenie przyniesie kolejne straty nie tylko dla gospodarki,lecz również straty w wymiarze społecznym i wizerunkowym dla Polski. Taki mechanizm jest także niezgodny z racjonalizacją i oszczędnością wydatków publicznych, gdyż wynika z faktu zgody zamawiającego na zapłatę wykonawcy ryczałtem bliżej niesprecyzowanych wartości potencjalnych ryzyk kontraktowych ujętych w cenie ofertowej.”

W związku z powyższym, uprzejmie prosimy o wprowadzenie do § 9 następującego zapisu „w przypadku wystąpienia sytuacji, w której w danym miesiącu kalendarzowym wprowadzone zostanie zdalne nauczanie lub w trakcie roku szkolnego(w okresie obowiązywania umowy) wystąpi zamknięcie placówek oświatowych z innych przyczyn, niż wprowadzenie nauczania zdalnego na cały miesiąc kalendarzowy, utrzymanie gotowości do świadczenia usług przez Wykonawcę w danym miesiącu kalendarzowym, będzie zrekompensowane w ten sposób, że cena jednostkowa biletu miesięcznego w okresie odpowiadającym liczbie miesięcy, w których usługa nie była realizowana będzie wyższa o 70% w stosunku do ceny jednostkowej wskazanej w ofercie. W przypadku, gdy z uwagi na upływ okresu obowiązywania umowy zastosowanie lub z innych przyczyn, postanowień zdania pierwszego nie będzie możliwe w całości lub w części, to w takim zakresie wykonawca otrzyma wynagrodzenia za czas gotowości do świadczenia usług w wysokości 140% miesięcznej wartości usługi wynikającej z oferty, za każdy miesiąc pozostawania w gotowości do świadczenia usługi.”

ZAPYTANIE 3.

Dodatkowo, Wykonawca prosi o dodanie do par. 9 postanowień bezpośrednio odnoszących się zmiany warunków umowy spowodowanych przez COVID 19. Poniżej propozycja zapisów zgodnych z obecnym ustawodawstwem.

1. Strony umowy niezwłocznie, wzajemnie informują się o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie tej umowy, o ile taki wpływ wystąpił lub może wystąpić. Strony umowy potwierdzają ten wpływ dołączając do informacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, oświadczenia lub dokumenty, które mogą dotyczyć w

szczególności:

1) nieobecności pracowników lub osób świadczących pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, które uczestniczą lub mogłyby uczestniczyć w realizacji zamówienia;

2) decyzji wydanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego lub działającego z jego upoważnienia państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, nakładających na wykonawcę obowiązek podjęcia określonych czynności zapobiegawczych lub kontrolnych;

3) poleceń lub decyzji wydanych przez wojewodów, ministra właściwego do spraw zdrowia lub Prezesa Rady Ministrów, związanych z przeciwdziałaniem COVID-19,

4) wstrzymania dostaw produktów, komponentów produktu lub materiałów, trudności w dostępie do sprzętu lub trudności w realizacji usług transportowych;

5) innych okoliczności, które uniemożliwiają bądź w istotnym stopniu ograniczają możliwość wykonania umowy;

6)  okoliczności, o których mowa w pkt 1-5, w zakresie w jakim dotyczą one podwykonawcy lub dalszego podwykonawcy.

2. Zamawiający, po stwierdzeniu, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19, o których mowa w ust. 1, wpływają na należyte wykonanie umowy, o której mowa w ust. 1, w uzgodnieniu z wykonawcą dokonuje zmiany umowy, o której mowa w art. 144 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych.”

Powyższy zapis będzie zgodny  z rozwiązaniami tzw. Tarczy 4.0 tj.

ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r.o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19.

ZAPYTANIE 4.

Nadto, Wykonawca zwraca się z uprzejmą prośbą o wykreślenie zapisu z par. 10 ust. 3 lit. „a” zgodnie z którym Wykonawca może odstąpić od umowy jeżeli Zamawiający zawiadomi na piśmie Wykonawcę, że wobec zaistnienia uprzednio nieprzewidzianych okoliczności nie będzie mógł spełnić swoich zobowiązań umownych wobec Wykonawcy. ” Zapis ten nie przewiduje żadnych konsekwencji ze strony Zamawiającego. W tym miejscu warto wskazać na wyrok KIO. z dnia 8 listopada 2018 r. zapadły pod sygn. akt KIO 2196/18 w myśl którego „Nałożenie na wykonawców obowiązku uwzględnienia w ofercie zdarzeń nadzwyczajnych i nieprzewidywalnych stanowi o niejednoznacznym i niewyczerpującym opisie przedmiotu zamówienia, dokonanym wbrew dyspozycji art. 29 ust. 1 p.z.p. Przepis ten zobowiązuje zamawiającego do uwzględnienia w opisie przedmiotu zamówienia, a więc i w warunkach kontraktu określających przedmiot i sposób wykonania zamówienia, wszystkich wymagań i okoliczności mogących mieć wpływ na sporządzenie oferty.”

Odp. 1.

Zamawiający nie zmienia treści zapisu w § 8 ust.1

Odp. 2.

Zamawiający nie wprowadza do § 9 dodatkowego zapisu.

Odp. 3.

W art. 15r ustawy z dnia 2 marca 2020 r. ( Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.) o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, została opisana procedura ewentualnej zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego. Zamawiający jest zobowiązany do stosowania powszechnie obowiązującego prawa.

Odp. 4.

W art. 15r i 15r1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. ( Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.) o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, została opisana procedura ewentualnej zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego. Zamawiający jest zobowiązany do stosowania powszechnie obowiązującego prawa.

Na podstawie art. 38 ust.6 ustawy PZP, informuję, że nie przedłużam terminu składania ofert.

 

    • Status zamówienia Rozstrzygnięty
    • Rodzaj zamówienia publicznego Usługi
    • Zamawiający Gmina Osiek
    • Tryb zamówienia publicznego Przetarg nieograniczony
    • Finansowanie Ze środków własnych
    • Data ogłoszenia 16.07.2020
    • Data składania ofert 06.08.2020
    • Godzina składania ofert 12:00
    • Data otwarcia ofert 06.08.2020
    • Godzina otwarcia ofert 12:15
    • Miejsce złożenia oferty Urząd Gminy w Osieku (sekretariat), Osiek 85, 87-340 Osiek
    • Numer UZP/TED Ogłoszenie nr 562950-N-2020 z dnia 2020-07-16 r.
    • Typ treści Zamówienia publiczne

Załączniki

Informacje

Rejestr zmian